Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaGündemWagner Krizi Buğday Fiyatlarına da Etki Etti

Wagner Krizi Buğday Fiyatlarına da Etki Etti

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Rusya’da hafta sonu yaşanan Wagner krizi buğday fiyatlarının sıçramasına yol açtı.

Buğday fiyatları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in neredeyse çeyrek asırlık iktidarına karşı şimdiye kadarki en büyük tehdidi temsil eden silahlı bir ayaklanmaya sahne olan hafta sonunun ardından yükseliş kaydetti.

Chicago’da vadeli buğday kontratları, piyasa aktörlerinin Rusya’da yaşanan krizi fiyatlamalarına dahil etmesiyle tırmanışa geçerek buşel başına yüzde 1,3 kadar artışla 7,5625 dolara yükseldi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; ABD’de kurak havalar ve Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların tırmanarak Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatı yapmasına olanak tanıyan anlaşmanın görünümünü bozması nedeniyle fiyatlar bu ay yaklaşık yüzde 27 yükselmişti.

Rusya’nın bu sezon ve önümüzdeki sezon dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olması bekleniyor. Dolayısıyla Rusya’nın sevkiyatlarında yaşanacak herhangi bir aksamanın önemli bir etki yaratacağı öngörülüyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR