Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSürdürülebilirlikYenilenebilir Enerjinin Sektörlerdeki Payı Artıyor

Yenilenebilir Enerjinin Sektörlerdeki Payı Artıyor

21. Yüzyıl Yenilenebilir Enerji Politika Ağı (REN 21) “Yenilenebilir 2023-Küresel Durum Raporu”na göre, geçen yıl küresel elektrik üretiminin yüzde 30’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığı belirtildi.

Raporda, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak güç üretme amacı bulunan 174 ülkeden 37’sinin bu üretimi tamamen temiz kaynaklardan karşılamayı hedeflediği belirtildi.

Ayrıca küresel yenilenebilir enerji yatırımları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 17,2 artarken, yeni kurulum yapılan yenilenebilir enerji kapasitesi bu dönemde 348 gigavat oldu.

Dünya.com’da yer alan habere göre; enerji tüketiminde ısı, yakıt ve elektrik sektörlerinde yenilenebilir enerji dönüşümünün etkisi artarken, küresel enerji arzı içinde ısınma ve ulaşım dahil elektriğin payı 2010’da yüzde 19 seviyesindeyken, 2020’de yüzde 23’e ulaştı.

Rapora göre; yenilenebilir enerjinin payı tüm sektörlerde artarken, geçen yıl küresel elektrik üretiminin yüzde 30’u temiz kaynaklardan sağlandı.

Ayrıca yatırımlarda güneş ve rüzgar kurulumları başı çekti. Bu dönemde ilave edilen kurulu gücün yüzde 70’ini güneş enerjisi, yüzde 22’sini rüzgar santralleri, kalanını ise jeotermal, biyokütle gibi kaynaklar oluşturdu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR