Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaOtomobilZF, ticari araç fren körükleri için Sakarya'da kurduğu fabrikasının resmi açılışını yaptı...

ZF, ticari araç fren körükleri için Sakarya’da kurduğu fabrikasının resmi açılışını yaptı ve ek tesislerin temel atma törenini gerçekleştirdi

Alman devinden Türkiye’ye 40 milyon Euro’luk yatırım

Ticari araç endüstrisinde geniş bir portföy sunan ve en büyük tedarikçi konumundaki ZF Group, ZF CVS Türkiye aracılığıyla Sakarya’da büyük bir fabrika yatırımı yaptı. 300 milyon Euro’luk ihracat potansiyeli, mevcutta üretmekte olduğu fren körükleri ve ticari araç kompresörlerini de içeren şasi teknolojileri için planlanan ek tesisler sayesinde toplamda 600 kişilik istihdam yaratılacak. Ürün bileşenlerinde yüzde 90’a varan yerlilik oranı yakalamayı hedefleyen ZF CVS Türkiye, açılışı yapılan ve temel atma töreni gerçekleştirilen ek tesisler için 40 milyon Euro’luk yatırım yaptı.

ZF CVS Türkiye, fren körüğü üretimi için Sakarya’da kurduğu fabrikasının resmi açılışını yaptı ve yeni üretim binasının da temel atma törenini gerçekleştirdi. ZF CVS Türkiye, bugüne dek iki tesis için yaklaşık 40 milyon Euro’luk yatırım yaptı. ZF CVS Türkiye, planladığı ilave birimleriyle Sakarya’da bulunan tesislerinde 600 kişiye istihdam imkanı yaratmayı ve toplamda 300 milyon Euro’luk ihracat hacmine ulaşmayı amaçlıyor. 2020 yılında temeli atılan fren körüğü fabrikasının açılışı ve ek tesislerin temel atma töreninde konuşan ZF Ticari Araç Fren Sistemleri Global Başkanı ve ZF CVS Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz, “Bu yeni yatırım, ZF’nin otomotiv sektöründe Türkiye’ye duyduğu güveni göstermektedir. Türkiye’de oluşturduğumuz güçlü tedarikçi altyapı ve müşteri odaklı çalışmalarımız, ülkemizdeki yatırımlarımızın temelini oluşturuyor. ZF CVS Türkiye olarak bugün Türkiye’de sadece üretim faaliyetinde bulunmuyor, WABCO ve ProVia marka ürünlerimizin de yerel müşterilerimize hızlı ulaştırılmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda satın almadan ürün segmentlerine, farklı global fonksiyonları temsil eden yöneticilerimiz ve ekipleriyle birlikte İstanbul’daki merkezimiz ve Sakarya’dan tüm dünyayı yönetiyoruz.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Yatırım Ofisi’ne süregelen destekleri için teşekkürlerini dile getiren Eryılmaz, 2022 yılında 44 milyar Euro ciro yapan ve 32 ülkede, 168 üretim tesisi bulunan ZF’nin, Türkiye’deki yatırımlarıyla dünya genelindeki geniş müşteri kitlesine üstün bir değer sağladığını belirtti.

YÜZDE 90’A VARAN YERLİLİK ORANI

Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışı yapılan fabrikada fren körükleri ve krank milleri üretildiğini ifade eden Kazım Eryılmaz, “Şirketimiz, temel atma töreni gerçekleşen yeni üretim binasında kompresörler de dahil olmak üzere yüzde 90’a varan yerlilik oranına sahip ticari araç şasi teknolojisi ürünlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Yakalanan yerlilik oranı, son 13 yıldır oluşturulan güçlü yerel tedarikçi ağının ve Türkiye’nin güçlenen altyapısının ve lojistik imkanlarının bir sonucudur.” diye konuştu.

KÜRESEL VE YEREL TİCARİ ARAÇ MÜŞTERİLERİNE HİZMET EDİYOR

ZF CVS Türkiye’nin ürettiği fren körüğü ve şasi teknoloji ürünleri ile hem küresel ticari araç müşterilerinin hem de yerel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacağını dile getiren Kazım Eryılmaz, “Sakarya’daki fabrika yatırımlarımızın yanı sıra, 2018’de İstanbul’da faaliyete geçen Lojstik Merkezimiz sayesinde WABCO ve ProVia marka ürünlerimizin yerel müşterilerine, iş ortağımız Intermobil ile birlikte geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

FREN KÖRÜĞÜ ÜRETİMİNDE AVRUPA’NIN MERKEZİ OLACAK

Açılış ve temel atma töreni kapsamında Türkiye’ye gelen, ZF Ticari Araç Operasyonlar ve Malzeme Yönetimi Tepe Yöneticisi Nicolas Bardot, Türkiye’nin, ZF için önemli bir merkez olduğunu vurguladı. Bardot, “3 yıl önce temeli atılan ve bugün üretime başlayan fabrikamızın ardından ek üretim binamız için de temel atma töreni gerçekleştiriyoruz. Normal şartlar altında büyük bir katılımla 9 Şubat’ta temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyorduk. Hemen öncesinde Türkiye’de meydana gelen trajik depremden dolayı bu töreni iptal ettik. Bu süreçte ZF olarak Türkiye ve deprem bölgesi için elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Büyük bir tören yapmak yerine, törene yapacağımız harcamanın da deprem bölgesine gönderilmesinin doğru olacağını düşündük. ZF çalışanlarına da bu süreçteki hassasiyetleri ve özverileri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tüm Türkiye’ye, başsağlığı dileklerimi iletiyorum.” dedi. ZF CVS Türkiye yöneticileriyle birlikte açılış kurdelesini kesen Nicolas Bardot, “Türkiye’nin üretim gücüne, tedarikçi altyapısına, iş gücü yetkinliğine ve tecrübesine, ürün ile hizmet kalitesine güveniyoruz. Süregelen yatırımlarla da Sakarya, fren körüğü üretiminin Avrupa’daki merkezi olacak.” ifadelerini kullandı.

ZF HAKKINDA

ZF; binek araçlar, ticari araçlar ve endüstriyel teknolojiler için sistemler tedarik ederek yeni nesil mobiliteyi mümkün kılan küresel bir teknoloji şirketidir. ZF; araçların görmesini, düşünmesini ve harekete geçmesini sağlıyor. Şirket; Araç Hareket Kontrolü, Entegre Güvenlik, Otomatik Sürüş ve Elektrikli Mobilite olmak üzere dört teknoloji alanında, mevcut araç üreticileri ile yeni ortaya çıkan ulaşım ve mobilite hizmeti sağlayıcıları için kapsamlı ürün ve yazılım çözümleri sunuyor. ZF, birçok araç tipini elektriklendiriyor. Ayrıca firma; ürünleriyle emisyonların azaltılmasına, iklimin korunmasına ve güvenli ulaşımın geliştirilmesine katkıda bulunuyor. ZF, dünya genelinde 165 bin çalışanıyla 2022 mali yılında 43,8 milyar Euro değerinde satış gerçekleştirdi. Şirketin 32 ülkede, 168 üretim tesisi bulunuyor.

CVS BİRİMİ HAKKINDA

ZF Group’un Ticari Araç Çözümleri Birimi ticari ulaşım ekosisteminin geleceğinin şekillendirilmesine yardımcı oluyor. Amacımız, ticari araç endüstrisinin küresel olarak tercih edilen teknoloji partneri olmak. Bu birim, ZF’nin ticari araç sistemlerindeki uzmanlığı, gelişmiş teknoloji portföyü ve küresel operasyonlarının güçlü birleşimiyle ticari araç endüstrisinin tüm tedarik zincirine hizmet sağlıyor. ZF’nin CVS birimi; otomotiv sektörü giderek otonom, bağlantılı ve elektrikli bir geleceğe doğru ilerlerken, ticari araçlar ve filoların daha güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde işletilmesine yardımcı olan bileşenleri ve ileri kontrol sistemlerini yenilikçi bir şekilde entegre edip tedarik ediyor. CVS, ZF’nin önceki Ticari Araç Teknolojisi ve Ticari Araç Kontrol Sistemleri bölümlerinin birleşimi ile ZF’nin 2020 yılında WABCO’yu satın almasının ardından oluşturuldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR